Image

Stavebný slovník pojmov

 1. Projektovanie stavieb: zabezpečuje plány rodinných domov, administratívnych budov a sietí, podľa ktorých sa tieto stavby realizujú. Stavebné plány sú podkladom pre územné rozhodnutie a stavebné povolenie. Stavebné plány sú podkladom pre stanovenie ceny.
 2. Stavebný dozor: zabezpečuje na stavbe kontrolu kvality, kvantity stavebných prác na strane investora.
 3. Zemné práce: sú stavebné práce, ktoré sa realizujú strojmi. Zrovnanie terénu pre osadenie stavby, výkopy základov alebo suterénu. Zemné práce sa realizujú podľa vytyčovacích plánov.
 4. Búracie práce: stavebné práce, ktoré zabezpečujú odstránenie starej stavby alebo práce, ktoré vytvárajú priestor pre obnovu budov.
 5. Hrubá stavba: realizujú sa stavebné práce, ktoré sú: zakladanie, vodorovné a zvislé konštrukcie, strešná konštrukcia.
 6. Strecha: sú stavebné práce, ktoré ukončujú posledné poschodie. Môžu to byť ploché strechy, šikmé strechy, drevené krovy, zastrešenie Bramacom, Tondachom, hydroizoláciami.
 7. Okná: sú dôležitou súčasťou fasády. Líšia sa hlavne materiálovo – plastové, drevené eurookná, hliníkové.
 8. Dvere: sú dôležitou súčasťou interiéru. Dvere môžu byť drevené, laminátové, dýhované, plastové, sklenené.
 9. Elektroinštalácia: je súčasťou inštalácií. Elektroinštalácia sa delí na slaboprúd, silnoprúd a informačné technológie.
 10. Voda: je súčasťou inštalácií. Delí sa na úžitkovú, studenú a teplú vodu. Je ju možné realizovať rozvodmi – pozinkované, plastové a plasthliník.
 11. Kúrenie: zabezpečuje tepelnú pohodu v zimnom období. Kúrenie môže byť: radiátorové, podlahové a teplovzdušné.
 12. Interiér: jje poslednou konečnou úpravou povrchov priestoru stavby. Tvoria ho: omietky, sadrokartón, obklady, dlažby, maľovky, drevené doplnky, nerezové výrobky, zdravotechnické predmety, osvetľovacie telesá.
 13. Zatepľovanie budov: zabezpečuje exteriérovú úpravu vonkajších povrchových úprav. Zatepľujú sa nové aj staré stavby, zatepľuje sa buď polystyrénom alebo minerálnymi materiálmi.
 14. Realizácia záhrad: zabezpečujú okolie stavieb. Záhradnícke úpravy sa dnes spracovávajú samostatne. Sú výsledkom terénnych, sadových a zavlažovacích úprav.
 15. Okolie domov: sú spevnené plochy. Okolie domov – spevnené plochy môžu byť: asfaltové, betónové alebo zo zámkových dlažieb.
 16. Oplotenie a ploty: zabezpečuje ochranu objektov pred nežiadúcim vstupom na pozemky alebo do objektov budov.
 17. Rekonštrukcie bytov, domov: zabezpečuje sa zmena dispozičných a povrchových úprav jestvujúcich objektov.
 18. Stavba domov na kľúč: firma zabezpečuje pre zákazníka komplexnú starostlivosť o stavbu. Od projektovej dokumentácie, cez stavebné povolenie, realizáciu, až po vydanie kolaudačného rozhodnutia.

© 2024 HUTYX-JŠ, s.r.o. • tvorba eshopu cez UNIobchod, webhosting spoločnosti WEBYGROUP