Image

Nízkoenergetické a pasívne domy - rozdielne šetrenie energie

Nízkoenergetické a pasívne domy

V dnešnej dobe všetko je definované ako nízkoenergetické domy alebo pasívne domy. Je to len reklamný ťah . Pritom len málokto vie definovať, čo je nízkoenergetický dom, alebo pasívny dom. Preto by sme Vám v skratke definovali laicky, čo to vlastne nízkoenergetický, alebo pasívny dom je.

Nízkoeneregetické domy

Graf energetickej spotrebyNízkoenergetický dom je dom, ktorý má minimálnu spotrebu energie na dosiahnutie tepelnej pohody v dome, ktorá je 21 stupňov celzia.  Dom je kvalitne nie zateplený, ale zaizolovaný . To znamená, že má malú spotrebu dodania energie nielen v zimnom období, ale aj v letnom období. Preto používanie thermo tehly a thermo malty je dobré riešenie pre zimu, ale nie pre leto. Príkladom je Taliansko, kde pre zlé zaizolovanie stavieb v letnom období kolabuje energetická sieť. Pri dnešnom období, kde môžeme očakávať od mája do septembra teploty medzi 30 -  40 stupňov celzia, naša spoločnosť už niekoľko rokov rieši budovy ako zaizolované s minimálnou dodávkou energii v zime a v lete. Pozrite si graf, kde je zobrazené, že červená energia v zime je len jednou zložkou a treba k tomu pripočítať aj modrú energiu – chladenie v lete.
Preto je dôležité riešenie stavieb na spotrebu energii od januára až po december.

Aký je rozdiel v nízkoenergetickom zaizolovanom dome oproti zateplenom?

  • Použitie detailov, aby betónové ostenia boli izolované min. 80 mm izoláciou a ďalšie detaily
  • Na južnej a západnej strane  používať vikiere, na severnej a východnej strane strešné okná s roletami alebo žalúziami
  • Prestrešenie vysunúť tak, aby tienili na okná a presklené steny v lete a v zime slnko svietilo na presklené časti
  • Použiť vonkajšie rolety alebo žalúzie
  • Použiť podlahové kúrenie s termoventilmi pre každú miestnosť
  • Správne orientovať dom
  • Kvalitne zaizolovať strechu a použiť vhodnú technológiu
  • Použiť kvalitné okná a presklené steny / nie z Poľska/
  • Správna skladba obvodového muriva, aby nebolo len zateplené , ale tvorilo zaizolovanie stavby

Pasívne domy

Pasívny dom je dom ako pri nízkoenergetickom dome, ale výmenu vzduchu má riešené cez rekuperáciu a zabezpečovanie tepelnej pohody je zabezpečované vlastnou činnosťou obyvateľov. Originálny pasívny dom je objekt, ktorý je orientovaný na južnú stranu a je zapustený do zeme.

Hodnotenie

Podľa týchto kritérii spĺňa požiadavku na nízkoenergetické domy len mizivé percento týchto objektov. Pri kontrole termovíziou by majitelia boli veľmi prekvapení, ako by sa im dom červenal. Kde všade majú tepelné úniky. Dnes drevodomy izolované minerálnou vlnou po 2 – 3 rokoch po jej spadnutí vykazujú plesne, kondezáciu vodných pár a rosenie okien . V lacných domoch  v Rajke dnešní majitelia zisťujú takzvané výhody v zime  -  chlad v kúpeľni, pokazené kotly a podobne. A o pasívnych domoch bez rekuperácie nemôžeme ani hovoriť. 

© 2024 HUTYX-JŠ, s.r.o. • tvorba eshopu cez UNIobchod, webhosting spoločnosti WEBYGROUP