Image

Montované domy na kľúč a ich cena

Montované rodinné domy, alebo domy realizované inou technológiou - ich cena na kľúč  je zložená z viacerých častí. V dnešnej dobe je hlavne rozhodujúcim kritériom pre staviteľa najnižšia nadobúdacia cena, bez ohľadu na vlastnosti, životnosť, údržbu a prevádzkové vlastnosti.

Cena za rodinný dom je dnes nastavená tak, že jediným kritériom je najnižšia cena bez ohľadu na kvalitu stavebných prác , použité materiály, záruku a použitú technológiu . Cena rodinného domu je dnes stlačená na takú úroveň, že je rodinný dom lacnejší ako byt. Pritom pri cenách stavebných prác je to potom premietnuté do kvality diela a následných veľkých prevádzkových nákladov a nákladov na opravy. Použité nekvalitné materiály a technológie sa premietajú do nákladov na opravu ako napríklad - zatekajúcej strechy, nekvalitného zateplenia, poruchového kúrenia a podobne. Preto si treba dobre zvážiť v akej kvalite chceme nehnuteľnosť postaviť, alebo kúpiť. Investícia do nehnuteľnosti nie je na krátku dobu a preto by mala byť realizovaná v primeranej kvalite. Nekvalitne realizované stavebné práce je možné si pozrieť v lište chyby stavieb.

Delenie ceny výstavby domov na kľúč:             

  • Hrubá stavba – tu je možné dojednanie pevnej ceny
  • Dokončenie stavby – individuálne ocenenie stavebných prác – na základe ceny za materiál a pracnosť / cena dlažieb, obkladov, dverí, batérii a pod./ Taktiež cena za realizáciu napr. obkladu – veľkosť obkladu, Jolly hrany, poličky, otvory , tekuté izolácie a pod.
  • Prevádzkové náklady – určiť si obdobie 10 rokov a koľko zaplatím za energie – plyn, voda, elektrina, kanalizácia / porovnanie nákladov pri nezateplenom   dome a pri zateplenom / leto + zima/ a pod.
  • Udržovacie náklady – áklady spojené s údržbou na obdobie 10 rokov – natieranie drevených konštrukcii, výmena lacných batérii, výmena neznačkového kotla, opotrebované laminátové parkety, prípadne dodatočné zateplenie alebo výmena strešnej krytiny a podobne.

Preto si treba dobre zrátať, aká je návratnosť kvalitne prevedenej stavby, aby Vás po 10 rokoch užívania stavba nestála na prevádzkových a udržbových nákladov aj o 50 % viac ako porovnateľne kvalitne postavená stavba. Upozorňujeme, že opravy sú drahšie  2 – 5 krát ako realizácia pôvodnej novej kvalitnej práce.

Máme s tým skúsenosti, keďže sme realizovali opravy – napríklad :

Staré grunty – oprava zateplenia podkrovia, pretekajúce terasy a balkóny, dožité fasády – RD starý 10 rokov – investícia 18 000 €
Byty pri Poluse – po 10 rokoch , kompletná rekonštrukcia balkónov a terás – oprav na jeden byt 2 – 15 000 €
RD na Potočnej ulici Rača – 8 rokov - nové zateplenie fasády, oprava balkónov a terás – oprava 33 000 €

Ak máte záujem o nacenenie Vášho projektu domu, alebo rekonštrukcie, zavolajte nám, alebo vyplňte dotazník. Ozveme sa Vám.

© 2024 HUTYX-JŠ, s.r.o. • tvorba eshopu cez UNIobchod, webhosting spoločnosti WEBYGROUP